HISTORIA Gyozy
Pierogi gyoza pochodzą ze starożytnych Chin, a ich chińska nazwa brzmi Jiaozi. Pierwsze wzmianki o tym daniu odnotowano w Państwie Środka już w VI wieku p.n.e. Istnieje kilka teorii na temat tego, skąd pochodzi nazwa “jiaozi”. Jedna z najbardziej popularnych mówi, że nazwa wywodzi się od unikalnego kształtu pieroga, który przypomina róg. A róg po chińsku to właśnie „jiao”. Druga teoria z kolei przypisuje wynalezienie „jiaozi” praktykowi chińskiej medycyny Zhangowi Zhongjinga. Gotował on w celach leczniczych mięso jagnięce, paprykę i lekarstwa, a następnie farszem z tych składników nadziewał kawałki ciasta. Które z kolei przykładał do uszu chorych, lecząc zimą odmrożenia. Przepis Zhang Zhongjing został zaadaptowany do celów kulinarnych i naśladowany przez mieszkańców Chin.
Do Japonii gyoza trafiła podczas II wojny światowej, kiedy japońscy żołnierze poznali jiaozi podczas przebywania na terenie Chin. Kiedy żołnierze wrócili do Kraju Kwitnącej Wiśni, chcieli odtworzyć jiaozi i wówczas narodziła się w tym kraju gyoza. A dlaczego właśnie tak nazwali te pierogi? Bowiem w rzeczywistości, gyoza to japońska wymowa jiaozi!
Chińską wersję gyozy przygotowuje się na parze lub gotuje w wodzie. Natomiast oryginalną japońską gyozę przyrządza się na patelni, a potem poddaje krótkiemu parowaniu. Dzięki temu japońska gyoza z jednej strony ma bardzo chrupiącą skórkę, a z drugiej niezwykle soczyste nadzienie. W zakładzie Ajinomoto Jawo produkujemy oryginalną japońska gyozę.